top of page

Çocuklara Nasıl Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırılır?
Birçok ebeveyn, çocuklara nasıl kitap okuma alışkanlığı kazandırılır? sorusu araştırmaya ihtiyaç duyar. Bazı çocuklar, kitap okumayı çok severken bazıları ise bu aktiviteden son derece uzak dururlar.

Kitap okumak, eğitim hayatının en temel yapı taşlarından biridir. Bazı insanlar, kitap okumanın sadece dil ve konuşma konusunda önemli olduğunu düşünürler. Ancak bu büyük bir yanılgıdır.

Kitap okumak matematik dahil bütün dersleri daha iyi anlamanızı sağlar. Bundan dolayı çocuklarınıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmanız gerekir. Ancak ebeveynler, bu alışkanlığı nasıl yapacaklarını bilemezler. Eğer çocuğunuz üzerinde doğru bir ilerleme yapamazsanız, onları kitaplardan sonsuza kadar soğutabilirsiniz.


Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Gerekli AdımlarÇocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için yerine getirmeniz gereken adımlar şunlardır:

  • Okuma zamanı belirlenmelidir.

  • Okuma yapabilmek için uygun bir mekan seçilmelidir.

  • Çocuğunuzla birlikte okuma yapmanız gerekir.

  • Evinizi okunabilecek kitaplarla donatın.

  • Çocuğunuza rol model olabilmek için sizde kitap okuyun.

  • Çocuğunuzun büyük bir kardeşi var ise ona mutlaka kitap okutturun.

  • Dönemsel rutinler yaparak okunması gereken kitapları belirleyin.

  • Çocuğunuzun sevdiği kitapları ona yakın bir konumda bırakın.

Bu adımları yerine getirdiğiniz zaman çocuğunuza doğru bir şekilde kitap okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.


Çocuğa Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Neler Yapılabilir?

Bu tür alışkanlığın meydana gelebilmesi için çocuğunuzun çok erken yaşlarda kitapla tanışması gerekir. Bilinçli bir ebeveyn olarak bu zamanı siz belirlemelisiniz. Çocuğunuz kitaplara, dergilere vs. ürünlere yakın olmalıdır. Kitapları merak ettikleri zaman dağınık olmalarına izin verebilirsiniz.

Bu dağınıklık onların merak duygularını ortaya çıkaracaktır. Ancak kitapların çocuğunuza uygun olmasına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Kendi okumak istedikleri kitapları kendilerinin seçmelerine izin vermelisiniz. İlla belirli bir kitabı okumaları için ısrar etmemelisiniz. Okuma düzeni yaparak çocuğunuzun bu durumu rutin haline getirmesini sağlamalısınız. Bunları yaparken baskıcı bir karaktere bürünmemeniz çok önemlidir. Çünkü çocuğunuz kitap okumayı zorunluluk hali olarak kabul edebilir.


Kitap Okumak İstemeyen Çocuğa Ne Yapmalı?

Kitap okumak istemeyen çocuğa baskı yapmamanız gerekir. Ona bu hususta kötü bir söz sarf etmeniz, kitaplardan daha fazla nefret etmesine neden olabilir. Çocuğunuza kitap okumayı sevdirmek için okula başlamas