top of page

Çocuklarda İnce Motor Becerileri Nelerdir? Nasıl Geliştirilir?


Son zamanlarda devamlı sorulan çocuklarda ince motor becerileri nelerdir? Nasıl geliştirilir? Sorusunun cevabı oldukça basittir. İnce motor becerileri, kolların, ellerin ve parmakların hareketleriyle görülen ve gelişen becerilerdir. Hareketler ile ilerleyen ve gelişen bu beceriler, genellikle belirli yaşlarda daha çok görülmeye ve ilerlemeye başlar. Peki, bu ince motor becerileri nelerdir?

İşte ince motor becerileri;

  • Uzanma

  • Yakalama

  • Nesneleri Tutma

  • Nesneleri Kontrol Etme

Küçük kas gruplarını kapsayan bu hareketlerin tümü ince motor becerilerine dahildir. Gözlem sonuçlarına ve yapılan araştırmalara göre 2 yaş ile sonrasında bu becerilerin gelişimi hızlanır. Gelişim için farklı yöntemler kullanılarak, çocuklardaki bu becerilerin daha aktif hale gelmesi sağlanabilir.

0 ile 6 yaş grupları arasında ortaya çıkan ince motor becerilerinin hızla gelişmesi 2 yaşından itibaren başlar ancak ortaya çıktığı andan itibaren geliştirme için bazı adımlar atılabilir. Peki, ince motor becerileri nasıl geliştirilir?İnce Motor Becerileri Nasıl Geliştirilir?

İnce motor becerilerini geliştirmek için çocukların uygulayabileceği birçok aktivite ve uygulama bulunuyor. Bu aktivite ve uygulamalar sayesinde çocukların sahip olduğu ince motor becerileri çok daha hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu sayede gelişen beceriler daha yoğun bir sonuç veriyor. Peki, hangi hareket ve durumlar ince motor becerilerini geliştirir.

İşte ince motor becerilerini geliştirecek durumlar;

  • Oyun Hamurları İle Oynamak

  • İpe Boncuk Dizmek

  • Boyama Yapmak

  • Katlama ve Kağıt Kesmek

  • Kum Havuzlarında Oynamak

Bu aktiviteler çocukların ince motor becerilerini daha hızlı geliştirecek, işe yarayan etkili aktivitelerdir. Ebeveynler çocukları için bu uygulamaları tercih edebilir e hızlı bir gelişim süreci sağlayabilir.

Oyun Hamurları

Oyun hamuru ile oynayan çocukların ince motor becerileri çok daha hızlı bir şekilde gelişiyor. Hamurları elleriyle şekillendiren çocukların parmak ve el kasları daha kolay yönetiliyor. Hamuru ellerinde şekillendiren çocuklardaki kas gelişmeleri hızlı bir şekilde ilerliyor. İnce motor becerilerinin gelişmesini isteyen aileler, çocuklarına oyun hamurları alarak oynamalarını sağlayabilir.

İpe Boncuk Dizmek

Çocukların ipe boncuk dizmesi, ince motor becerilerini geliştirir ve bununla birlikte el&göz koordinasyonunu ilerletilir. Parmaklarını hareket ettiren ve boncukları ipe dizen çocuklar devamlı olarak çalıştırdıkları kaslar ile gelişmelerini hızlandırır. Aynı zamanda elleri ve gözleri ile takip ettikleri boncuklar sayesinde el&göz koordinasyonları da hızla gelişir.Boyama Yapmak

Boyama yapmak, çizgi çizmek ve karalama yapmak çocukların ince motor becerilerini geliştiren bir diğer aktivitedir. Figürleri ve şekilleri boyamak, boş şekillerin içini boya kalemleri ile doldurmak çocuklar için hem eğlenceli hem de yararlı olacaktır. İnce motor becerileri gelişen çocuklar ilerleyen dönemlerde bu becerilerinin faydalarını göreceklerdir.

Katlama Yapmak ve Kağıt Kesmek

Kağıtlar üzerinde katlama yapan ve kağıtları kesen çocukların ince motor becerileri hızlı gelişirim gösterir. Kontrol altında kesilen kağıtlarda, çocukların el ve parmak kasları çalışır.

Kağıt katlamak da yine aynı şekilde kasları çalıştırır ve gelişimi hızlandırır. Bu yüzden çocuklarının ince motor becerilerini geliştirmek isteyen anne ve babalar kağıtları katlama ve kesme işlerini kontrol altında çocuklarına yaptırabilir.

Kum Havuzlarında Oynamak

Kum havuzları, ince motor becerilerinin gelişmesinde yardımcı rol oynayan en önemli aktiviteler arasında yer alıyor. Çocukların kum havuzları içerisinde oynadığı oyunlar ve yaptığı hareketler motor becerilerini büyük bir hızla geliştiriyor.

Kumlara şekil vermek ya da taşları belirli yerlerden alarak başka yerlere taşımak gibi eylemler ince motor becerisine oldukça fazla katlı sağlıyor. Bu tür aktiviteler ince motor becerileri için büyük önem taşıyor.


bottom of page