top of page

Çocuklarda İnce Motor Becerileri Nelerdir? Nasıl Geliştirilir?


Son zamanlarda devamlı sorulan çocuklarda ince motor becerileri nelerdir? Nasıl geliştirilir? Sorusunun cevabı oldukça basittir. İnce motor becerileri, kolların, ellerin ve parmakların hareketleriyle görülen ve gelişen becerilerdir. Hareketler ile ilerleyen ve gelişen bu beceriler, genellikle belirli yaşlarda daha çok görülmeye ve ilerlemeye başlar. Peki, bu ince motor becerileri nelerdir?

İşte ince motor becerileri;

  • Uzanma

  • Yakalama

  • Nesneleri Tutma

  • Nesneleri Kontrol Etme

Küçük kas gruplarını kapsayan bu hareketlerin tümü ince motor becerilerine dahildir. Gözlem sonuçlarına ve yapılan araştırmalara göre 2 yaş ile sonrasında bu becerilerin gelişimi hızlanır. Gelişim için farklı yöntemler kullanılarak, çocuklardaki bu becerilerin daha aktif hale gelmesi sağlanabilir.

0 ile 6 yaş grupları arasında ortaya çıkan ince motor becerilerinin hızla gelişmesi 2 yaşından itibaren başlar ancak ortaya çıktığı andan itibaren geliştirme için bazı adımlar atılabilir. Peki, ince motor becerileri nasıl geliştirilir?İnce Motor Becerileri Nasıl Geliştirilir?

İnce motor becerilerini geliştirmek için çocukların uygulayabileceği birçok aktivite ve uygulama bulunuyor. Bu aktivite ve uygulamalar sayesinde çocukların sahip olduğu ince motor becerileri çok daha hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu sayede gelişen beceriler daha yoğun bir sonuç veriyor. Peki, hangi hareket ve durumlar ince motor becerilerini geliştirir.

İşte ince motor becerilerini geliştirecek durumlar;

  • Oyun Hamurları İle Oynamak

  • İpe Boncuk Dizmek

  • Boyama Yapmak

  • Katlama ve Kağıt Kesmek

  • Kum Havuzlarında Oynamak

Bu aktiviteler çocukların ince motor becerilerini daha hızlı geliştirecek, işe yarayan etkili aktivitelerdir. Ebeveynler çocukları için bu uygulamaları tercih edebilir e hızlı bir gelişim süreci sağlayabilir.

Oyun Hamurları

Oyun hamuru ile oynayan çocukların ince motor becerileri çok daha hızlı bir şekilde gelişiyor. Hamurları elleriyle şekillendiren çocukların parmak ve el kasları daha kolay yönetiliyor. Hamuru ellerinde şekillendiren çocuklardaki kas gelişmeleri hızlı bir şekilde ilerliyor. İnce motor becerilerinin gelişmesini isteyen aileler, çocuklarına oyun hamurları alarak oynamalarını sağlayabilir.

İpe Boncuk Dizmek

Çocukların ipe boncuk dizmesi, ince motor becerilerini geliştirir ve bununla birlikte el&göz koordinasyonunu ilerletilir. Parmaklarını hareket ettiren ve boncukları ipe dizen çocuklar devamlı olarak çalıştırdıkları kaslar ile gelişmelerini hızlandırır. Aynı zamanda elleri ve gözleri ile takip ettikleri boncuklar sayesinde el&göz koordinasyonları da hızla gelişir.