top of page

Çocukların Ders Çalışmasına Yardımcı Olacak Alışkanlıklar

Çocuklara ders çalışmayı sevdirmek, tüm anne babalar için zorlu bir süreçtir. Derslerden sıkılan ya da konsantrasyon güçlüğü çeken çocuklar için ders çalışmayı kolaylaştıracak birçok yöntem vardır. Bu yöntemler, uzmanlar tarafından verilen önerileri kapsamaktadır. Çocuklara ders çalışmayı sevdirecek bu yöntemleri uygulamak ise anne – babaların düzenli tekrarlar yapması ile başarıya ulaşır.Çocuğa Dersi Sevdirmenin Yolları

Çocuğa dersi sevdirmenin yolları, basit ama disiplinli bir sürecin yönetilmesi ile mümkündür. Bu disiplini sürdürmek adına anne babalara görev düşmektedir. Çocuklara ders çalışmayı sevdirecek yöntemler şu şekildedir:


  • Dersi Eğlenceli Hale Getirme: Özellikle ilkokul 1. ve 4. sınıfa giden, 7 ila 10 yaş arası çocuklarda yapılması gereken temel öncelik eğlenerek öğretmektir. Bu yaş grubu, sosyal bir yetişkin olma yolunda ilk adımı atarlar. Bu sebeple, sosyal hayat, ev içinde oyunla geçirilen günlere baskın geleceği için bir bocalama yaşayabilirler. Dersleri, bir oyun kurarak çalışmak, çocuğun adapte olma sürecini hızlandıracaktır.


  • Ders Çalışılan Ortamın Çocuğa Uygunluğu: Çocuğun dikkatini dağıtacak nesneleri, çalışma alanında uzaklaştırmalısınız. Oyuncakları, televizyon ve tablet gibi dikkat dağıtıcılar olmamalıdır. Mümkünse, çocuğa özel ders çalışma masası hazırlanmalı ve sürekli orada çalışması teşvik edilmelidir. Böylelikle çocuğun ders çalışma ve ev içinde sosyalleşme alanlarının ayrı olduğu bilgisi aşılanmalıdır.


  • Ders Çalışma Ödülleri: Burada anne babaların öncelikle ders çalışmanın, çocuğun bir sorumluluğu olduğunu bildirmeleri gerekmektedir. Ders çalışma ödülleri, genellikle ilkokula yeni başlamış ve adapte olmaya çalışan çocuklar için geçerli bir kuraldır. Dersin sonunda parka gitmek, sevdiği yiyeceği vermek, çizgi film izlettirmek gibi küçük ödüller koyabilirsiniz. Bu ödüller, çocuğun dersi sevinçle bitirmesine teşvik edecektir.


  • Aynı Saatlerde Ders Çalışma: Her çocuğun belirli bir okul rutini vardır. Bu rutine göre belirlenecek bir ders çalışma programı yapılmalıdır. Bu programa göre; mümkünse çocuğun her gün aynı saatte çalışma masasına oturması gerekir. Çocuğa, o saatin yalnızca ders saati olduğunu vurgulamak gerekir. Böylelikle, çocuk ders çalışma saatlerine adapte olacak ve o saat aralığında ders çalışması gerektiği bilincine varacaktır.


Çocuğa Ders Çalışma Alışkanlığı Kazandırma

Çocuğa ders çalışma alışkanlığı kazandırma, disiplinli bir süreç ile gayet mümkündür. Burada önemli olan çocukları zorlamamak ve kızgınlık göstermeden bu süreci yönetmektir. Çocuklara ders çalışması için kızmak, dersten soğutabileceği gibi sağlıklı bir iletişime de sekte vurabilir. Bu sebeple aşağıdakilerden faydalanabilir, çocuğunuza ders çalışma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.


Ders çalışma programı bir çocuk için olmazsa olmazdır. Nasıl ki okulda belirli bir ders çalışma programı varsa evde de oyun, ders, uyku ve yemek saatlerinin olduğu bir program olmalıdır.


Çocukların yalnızca kendilerine ait bir alanda ders çalışmasına dikkat edilmelidir. Koltukta, yerde ders çalışmak hem düzensizlik hem de dikkat dağıtıcı olur.


Ders çalışırken çocuğunuza içecekler hazırlayarak, ders çalışma rutinini renklendirebilirsiniz. ‘Bugün ballı süt içiyoruz’ ya da ‘salı günkü ders çalışma saatinde çilekli milkshake var’ gibi. Bu yöntem hem ders çalışmayı sevdirecek hem de teşvik edecektir.


Eğer çalışmaya direnen bir çocuğunuz varsa öncelikle sevdiği bir kitabı okuyarak başlayabilirsiniz. ‘Hadi gel önce sevdiğin kahramanlar bugün ne yapmış? ‘diyerek hem okuma alışkanlığı kazandırılır hem de dersten önce yumuşak bir başlangıç yapılır.


Ders çalışma programında; ders ve oyun sürelerini bir müddet eşit oranda dağıtmakta fayda olacaktır. Sürekli ders çalış