top of page

Depremden Etkilenen Öğrencilerin Depremden Sonraki Eğitim Süreçleri Nasıl Olmalı?

Deprem gibi doğal afetler, yaşayanları, izleyenleri ve onu gören herkesi derinden etkilemektedir. Özellikle o bölgede depremi bizzat yaşayan çocukların, o günden sonraki travmaları daha derin ve kalıcı olabilmektedir. Bu yüzden öğrencilerin, deprem sonrası eğitimine oldukça önem verilmelidir. Bu konuda, uzmanlardan destek alınmalı, belirlenen eğitim modelleri uygulanmalıdır.

Ülkemizde yaşanan 6 Şubat tarihli iki büyük deprem de tüm ülkeyi derinden etkilemiştir. On binlerce insanın hayatını kaybettiği, milyonlarca kişinin yaşam düzeninin bozulduğu bu depremlerden sonra, çocukların durumu da dikkate alınması gereken en önemli konudur. Bilindiği gibi eğitim; sağlık, ekonomi ve gıdadan sonra gelen en temel ihtiyaçlar arasında yer almaktadır.En Başta Çocuklar Etkilenmektedir

Bununla birlikte depremde etkilenen öğrenciler için bundan sonra nelerin yapılması gerektiği tartışılıyor.


Bir doğal afet veya toplumu derinden etkileyen her türlü olumsuz durum, en başta çocukların psikolojilerini etkilemektedir. Çünkü çocuklar, korku ve panik gibi durumları uzun süre üzerlerinden atamazlar ve bu onların geleceğe dönük kaygı yaşamalarına sebep olur.

Peki, bu durumların yaşanmaması, eğitimlerinin yarıda kalmaması ve geleceğe daha emin adımlarla hazırlanmaları için deprem sonrası eğitim nasıl olmalıdır? Öğrencilerin, akademik başarısında bir düşüşün yaşanmaması için neler yapılabilir? Derslerin devamı bu konuda oldukça önemlidir.

Deprem Sonrası Çocuklar İçin Neler Yapılmalı?

Öncelikle depremde etkilenen öğrenciler için korkularını yenmelerine katkı sağlanmalıdır. Onlara bu durumun bir son olmadığı, doğanın zaman zaman gerçekleştirdiği bir doğal afet olduğu anlatılmalıdır. Onlara, gelecekte yine yaşanırsa nasıl önlemler alınacağı yönünde eğitimler verilmeli.

Bu konuda çocukların eğitimi çok önemlidir. Onların, eğitim hayatının devam etmesi, oldukça gerekli ve yapılması gereken birincil konudur. Bunun için çocukların gerek fiziki gerekse online eğitimlere katışımı desteklenmeli, teşvik edilmeli, takip edilmeli ve önemsenmelidir.


Deprem Sonrası Eğitimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrencilere deprem sonrası eğitime devam ederken bazı hususlara dikkat etmekte fayda vardır. Bunların başında, öğrencilerin yaşına uygun anlatılara dikkat edilmesi gelmektedir. depremde etkilenen öğrenciler eğitimlerini sağlıklı alabilmek için, bu durumun psikolojik travmasından kurtulması gerekmektedir.

Bu açıdan bakıldığı zaman, depremin sürekli yeniden olacağı ve yıkımların devam edeceği yönünde korkutucu ifadelerden uzak durulmalıdır. Anksiyete ve depresyon çocukların eğitimi için oldukça engelleyici ve zarar verici durumlardır.

Bu tür durumların yaşanmaması için çok dikkat edilmelidir. Gerekirse, bu konuda uzman olan psikologlardan ve psikiyatrlardan destek alınmalıdır. Eğitimci eğitimlerinin de yapılmasına olanak sağlanmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da daha küçük yaş grubu (okul öncesi) eğitiminin vurgulanmasıdır. Öncelikle burada çocuklara oyuncakla eğitim metotları tavsiye edilmektedir.

Depremi, doğal afeti ve durumun normalliği bu tür vasıta araçlarla daha kolay anlatılabilmektedir. Böylece Deprem sonrası eğitim daha sağlıklı ve sağlam temelli adımlarla gerçekleşecektir. Eğitim asla göz ardı edilmemeli ve mutlaka üzerinde durulmalıdır.

bottom of page