top of page

Dikkat Eksikliği Ve Kitap OkumaGünlük hayatın stresi içerisinde birçok kez eksikliğini hissettiğimiz odaklanma sorununa karşı dikkat eksikliği ve kitap okuma arasında ki bağı yadsımamak gerekir. Kitap okumanın, düzenli bir şekilde hayatımıza yerleşen bir aktivite haline gelmesi durumunda dikkat eksikliğine de oldukça yapıcı çözümler getireceği aşikârdır.

Dikkat Eksikliği

Günümüzün tempolu ve yorucu hayatında stres, dikkat problemleri ve yorgunluk gibi faktörler hayat kalitemizi ciddi oranda olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir. Bu gibi faktörlere karşın özellikle dikkat eksikliğini giderebilmek için yapılacakların başında kitap okuma faaliyetini düzenli hale getirmek sayılabilir. Dikkat eksikliği, yaptığımız işin verimliliğini düşürdüğü gibi hayattan tat almamıza da büyük oranda engel olmaktadır. Özellikle beynimizin ciddi uyaranlara maruz bırakıldığı bu dönemde dikkat eksikliğinin bir şekilde giderilmesi yaşamımızda bize yukarı yönde ivme kazandıracak başlıca faktörlerden birisidir.

Dikkat Eksikliğinin Nedenleri

Dikkat eksikliğinin herkeste değişkenlik gösteren birden fazla sebebi bulunmaktadır. Özellikle geçmişinde yatan bir hastalık ya da travmatik sebeplere bağlı yahut sinirsel bir bozukluk olmadığı sürece çok fazla uyarana maruz kalmak, kaygılar, yoğun bir hayat, iş temposu, bazı kişisel problemler gibi etkenler dikkat dağınıklığına neden olur. Günümüzde modern bireylerin en ok rahatsızlık hissettiği dikkat dağınıklığı sorunu beraberinde unutkanlık ve mutsuzluk gibi şeyleri de getirebilir.Kitap Okumanın Faydaları

Düzenli halde okuma yapmak, insan beyninin sürekli olarak dinç ve çalışır vaziyette kalmasına, öğrenmeye açık hale gelmesine ve empati yeteneği kazanmamıza yarar. Saymakla bitmeyecek kitap okumanın yararları arasında hayal gücümüzün gelişmesine sağladığı katkı da yadsınamaz. Tabi tüm bu faktörler birbiri ile ilintili olarak kişisel gelişimimize ciddi oranda katkı sağlayan bir nedenler topluluğudur. Kitap okumanın katkıları arasında dikkat eksikliğini gidermek de ayrıca yer edinecek önemli bir kazanımdır.

Kitap Okuma Ve Dikkat Eksikliği

Günlük hayatta ve işimizde unutkanlık odaklanma problemleri gibi bazı olumsuzluklardan mustarip isek kitap okumanın tüm bu eksiklikleri gidermemize yardımcı olacağını bilmeliyiz. Kitap okuma eylemi, insanın dış dünyadaki diğer uyaranlara karşı kendi içinde harekete geçmesine ve kendi bünyesinde yeni keşifler ve kazanımlar sağlamasına yardımcı olur. Odaklanma noktasında hayal gücümüzün ve zihnimizin sürekli açık olarak işlemesi, düşünce dünyamızın çalışma konusunda fazla mesai yapması anlamlarına gelen okuma eylemi, uzun vadede sürekli hale getirildiğinde dikkat eksikliği ve odaklanma problemlerimize olumlu yönde etki edecektir.

Hayal Gücümüzün Sürekli Çalışması Dikkatimizi Düzenler

Dikkat kavramını bir ilişkiye gösterilen özen olarak yorumlayabiliriz. Örneğin şu anda yaptığınız iş ne ise ona gösterdiğiniz özenin derecesini dikkatiniz belirler. Dikkatinizi bir işe ne kadar çok verebilirseniz o işteki veriminizi de o oranda artırabilirsiniz.

Bu sayede yaptığınız işin de sizi daha az yorduğunu, daha az enerji harcayarak daha güzel işler çıkarttığınızı da fark edeceksiniz.

Tüm bunlar dikkat eksikliğinizin ortadan kaldırılması ile mümkün olabilecektir. İşte kitap okuma eylemini düzenli hale getirmeniz ve hayatınıza günlük bir rutin olarak yerleştirmeniz halinde sürekli olarak çalışan hayal gücünüz, betimlemeler ve diyaloglar, soyut kavramların zihinde yankılanması gibi aktiviteler ile harekete geçen düşünceleriniz, dikkat toplama konusunda uzmanlaşacak ve güçlenecektir. Düzenli bir okuma faaliyeti neticesinde kendinizdeki değişimi birkaç hafta içinde görmeniz mümkündür.Genç Bir Zihne Sahip Olmanın Yolu Okumaktan Geçer

Kitap okumanın sürekli çalıştırdığı ve daha çok işler hale getirdiği zihnimiz, odaklanma konusunda, beyin fırtınası ve çözüm üretme becerilerinde olduğu gibi motor düşünme sisteminde ve pratik zekâsında da oldukça gelişmişlik gösterir. Tüm bu olguların aslında iç içe olduğu gerçeği ile birlikte dikkat eksikliğinin çözümüne olan katkısı ile okuma eyleminin artılarından faydalanmak sizler için de oldukça etkileyici bir değişime sebep olacaktır.bottom of page