top of page

Özel Okul Bursluluk Sınavı Nasıl Oluyor?Özel okula kayıt olmak isteyen öğrenciler, özel okul bursluluk sınavı nasıl oluyor? sorusu hakkında araştırmaya yapmaya başlarlar. Özel okulda eğitim alabilmek için belli bir ücret ödenmesi gerekir. Ancak bu okullar parası olmayan öğrencileri de düşünerek bursluluk sınavı yaparlar.

Bu sınav sonucunda istenilen puanı alan öğrenciler burslu bir şekilde özel okula gidebilirler. Özel okul bursluluk sınavına online olarak başvuru yapabilirsiniz.

Başvurunuz sonucunda özel okul, veliyi arayarak gerekli bilgilendirmeleri yapar. Başvuru belgeleri ve sınav saati hakkında gerekli bilgileri sizlere verirler. Başvuru yapıldıktan sonra sınav gününde, giriş belgenizi ve nüfus cüzdanınızı yanınızda bulundurmanız gerekir. Böylece özel okul bursluluk sınavına girebilirsiniz.

Özel Okul Bursluluk Sınavı Nedir?

Özel okullar, parası olmayan ancak derslerinde çok başarılı olan öğrencileri bünyelerine katabilmek için bursluluk sınavını düzenlerler. Bu sınav sonucunda başarı elde eden öğrencilere %100'e varan bursluluk verilir. Ancak her özel okulun sınav detayları aynı olmayabilir.

Bu nedenle başvurmak istediğiniz kurumun özel detaylarına önceden bakmanız gerekmektedir. Çünkü sınav tarihlerinde dönem dönem değişiklikler meydana gelebilir. Bu tarz değişiklikleri yakından takip ederek bursluluk sınavlarını yakalayabilirsiniz.Özel Okul Bursluluk Sınavlarının Amacı Nedir?

Ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerin de kaliteli bir eğitim alma hakları vardır. Bu hakkı onlara verebilmek için başarılı olduklarından emin olunması gerekir. Bunu tespit edebilmenin en iyi yolu ise bu sınavlardır. Bundan dolayı her özel okul burs verebilmek için sınav yöntemini tercih eder.

Bursluluk sınavı olarak adlandırılan bu sistem, öğrencilerin başarı düzeylerini tespit edebilmek için uygulanır. Bu sınavın sonuçlarına bağlı olarak öğrencilere burs verilir. Sınav puanına uygun şekilde yüzdelik oran hesaplanır. Böylece her öğrencinin ne kadarlık bir burs alacağı belirlenir. Öze okul bursluluk sınavında %100 burs kazanan öğrenciler de vardır.

Özel Okul Bursluluk Sınavları Ne Zaman Oluyor?

Özel okul bursluluk sınav tarihleri hakkında genel bir tarih vermek doğru değildir. Çünkü her özel okul kendi belirlediği tarihte bursluluk sınavı yapar. Bu nedenle girmek istediğiniz okulun açıklamalarını takip etmeniz gerekiyor. Özel okullar, bu sınavı yapacakları tarihi önceden bildirir. Başvuru işlemlerinin başlamasının ardından sınav tarihini beklemeniz gerekir.

Özel Okul Bursluluk Sınavında Kaç Soru Var?

Sınavdaki soru sayısı da yine kurum tarafından belirlenir. Ancak genel olarak 40 soruluk bir sınavdır. Sorular, özel okulun yetkilileri tarafından hazırlanır. Bundan dolayı her türlü soruya karşı hazırlıklı olmanız gerekir.

Eğer yeteri kadar çalışırsanız, dilediğiniz özel okulun bursluluk sınavını kazanabilirsiniz. Başarılarınıza güveniyorsanız, bu soruları gözü kapalı bir şekilde yapabilirsiniz. Bu hususta sınav sürecini yakından takip etmeyi ihmal etmemelisiniz.Özel Okul Bursluluk Sınavlarına Nasıl Çalışılır?

Özel okul bursluluk sınavı soruları, bu alanda uzman olan zümre tarafından hazırlanmaktadır. Bundan dolayı gayet net ve açık sorularla karşı karşıya kalırsınız. Özel okul bursluluk sınavlarına çalışırken şunlara dikkat etmeniz yeterlidir:

  • Müfredat konularına ağırlık vermelisiniz.

  • Çalışmalarınızı konu anlatımlı kitaplardan yapmalısınız.

  • Bol bol deneme sınavı çözmelisiniz.

Bu şekilde bir çalışma yaparsanız, bursu kazanmanız kaçınılmazdır. Özel okul bursluluk sınavlarında çok dikkatli olmak gerekir.

Çünkü sorular profesyonel bir zümre tarafından hazırlandığı için bazı cevapları bulabilmek üstün bir dikkat yeteneğine bağlıdır. Bu nedenle tüm soruları heyecan yapmadan cevaplandırmanız gerekir.

Sınav sonuçları belli olduktan sonra size bilgilendirme gelecektir. Bu bilgilendirme sonucunda bursu kazanıp kazanmadığınızı öğrenebilirsiniz. Belirlenen oranı kabul ederseniz, okula kaydınızı hemen yaptırabilirsiniz. Böylece özel okulda okumak için önünüzde maddi bir engel kalmaz.

bottom of page