top of page

Özel Okul Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kolej/özel okulların sayısının her geçen daha fazla artması, kolej/özel okul seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Sorusunu ortaya çıkarmıştır. Bu okullar, diğer kurumlara göre çok daha iyi eğitimler verir. Bundan dolayı her ebeveyn, çocuklarını bu kurumlara göndermek ister. Bu okullarda öğrencilere çok çeşitli imkanlar sunulur.

Ayrıca teknolojik altyapıları ve yabancı dil imkanları oldukça geniştir. Bunun dışında fiziksel olanaklar da vardır. Bu kadar fazla imkan sağlayan bir kurum, her ebeveynin dikkatini çeker. Çünkü insanlar, çocuklarının kaliteli ortamlarda eğitim almalarını isterler.

Ancak kolej/özel okul sayısındaki artış, bu okullar arasında seçim yapma zorluğu yaratmaktadır. Bu yüzden ebeveynler, hangi özel okulun ideal ir kurum olduğunu bilmekte zorlanabilirler. Ancak belli kriterleri incelediğinizde çocuğunuz için en sağlıklı özel okulu bulabilirsiniz.

Bu tür kurumlar arasından seçim yaparken öncelikle okulun akademik başarılarını incelemeniz gerekir. Bunun yanında öğretmenlerin niteliklerine de göz atmanız gerekiyor. Özel okullarda sunulan teknolojik ürünler çok önemlidir. Bu ürünlerin neler olduğuna da göz atmalısınız. Sosyal aktivite çeşitliliği, sözleşme detayları ve fiyat konusu da dikkat etmeniz gereken diğer hususlardır.

İyi Bir Kolej/Özel Okul Nasıl Olmalı?

İyi bir kolej/özel okulda yetişen öğrenciler, özgüveni yüksek birer birey olmalıdırlar. Tercih edeceğiniz kolejin bu tip öğrenciler yetiştirdiğinden emin olmanız gerekiyor. Bunun haricinde spor ve fiziki imkanları incelenmelidir. Sanat alanında ne tür bir kapasiteye sahip olduğuna bakılmalıdır.

Okul, yeterli oyun alanına ve bahçeye sahip olmalıdır. Ayrıca her spor için özel olarak ayrılan alanlar bulundurmalıdır. İyi bir kolej/özel okulda Rehberlik ve Psikolojik Danışma ve Yönlendirme sistemi de yer almalıdır.

Kolej/Özel Okulun En Önemli Özelliği Nedir?

Bu tür okulların en önemli özellikleri, öğrencilere çok kaliteli eğitim olanağı sunuyor olmalarıdır. Özel okullarda kendinizi hemen her alanda geliştirebilmeniz mümkündür.

Özellikle de dil eğitimlerine çok fazla ağırlık verilmesi, öğrencilerin kariyer hayatlarına çok fazla etki eder. Bu tür özellikleri taşıyan kolej/özel okullar, her öğrenciyle ayrı ayrı ilgilenebilirler. Bundan dolayı geri planda kalan ya da önemsenmeyen öğrenci olmaz. Her şey kontrollü bir şekilde ilerler.Kolej/Özel Okul Sınıf Mevcudu Kaç Olmalı?

Kolej/özel okul seçimi yaparken okuldaki sınıf mevcutlarına dikkate almalısınız. Çünkü kalabalık bir sınıf ortamı, iyi bir eğitim verilmesine engel olan en büyük etkenlerden biridir. Ayrıca öğretmenlerin her öğrenciyle rahatça ve uzunca ilgilenebilmeleri için sınıf mevcudunun az olması çok önemlidir. Özel okullardaki sınıf mevcudu 16 kişiyi geçmemelidir. Eğer çocuğunuzu göndereceğiniz kurumda bu kritere uyulmuyor ise o okul eğitim için ideal değildir.
Kolej/Özel Okul Avantajları Nelerdir?

Kolej/özel okulun avantajları şunlardır:

  • Yabancı dil eğitiminde avantaj sağlar.

  • Sosyal aktivite konusunda büyük fırsatlar sunar.

  • Öğrencinin başarı seviyesini arttırır.

  • Öğrencinin entelektüel gelişimlerini tamamlamalarına yardımcı olur.

  • Sağlam bir eğitim sistemi uygulanır.

  • Sportif faaliyetlere ayrılan zaman fazladır.

  • Öğretmen sayısı yeterli seviyededir.

  • Öğrencilere iyi bir donanım sunulur.

Bu tarz avantajlara sahip olan kolejler, akademik açıdan büyük bir yeterliliğe sahiptirler. Bundan dolayı gerçekten başarı elde etmek isteyen öğrenciler için büyük bir şans sunarlar.

Kolej/Özel Okullar Neden Daha İyi?

Her öğrenci, başarılı olabileceği bir özel okulda okumak ister. Bu okulları iyi yapan birçok sebep vardır. En başta profesyonel bir sistem üzerinde eğitim veriliyor olması, bu kurumların daha iyi olmalarını sağlıyor. Ayrıca dil faktörüne çok fazla önem verilmesi, yine kolej/özel okulların kıymetini arttırıyor. Bundan dolayı özel okulda eğitim almak, her öğrenci için önemli bir süreçtir.

bottom of page